Bulion – jak zrobić podstawę do zupy?

Bulion mięsny, warzywny, grzybowy czy z kostki? Który wybierzesz?🙂 Możesz go jeść samodzielnie (z makaronem, kluskami, pierożkami, pasztecikami) lub wykorzystać jako bazę do zup, sosów i galaret.

 

Bulion możecie przygotować wedle swojego uznania:

* na kostkach rosołowych i bulionach w proszku – to najszybszy, najtańszy i najłatwiejszy sposób na bulion. By go przygotować, wystarczy dodać zawartość opakowania do gotującej się wody (zgodnie z instrukcją producenta). Niestety zawierają nadmiar soli, barwniki, konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu.

 

*  na bulionetkach i koncentratach bulionowych – wiem, że takie są, ale jeszcze nie używałam😉

 

*  na mięsie z kością:

drobiowym z kurczaka, kury lub kaczki – na korpusach, szyjkach, skrzydełkach lub udkach;

wieprzowym – na żeberkach, karczku, golonce, boczku wędzonym, kościach wieprzowych;

wołowym –  na goleni, szpondrze, mostku, prędze lub kościach wołowych;

rybnym –  na całych rybach lub rybnych głowach, kręgosłupach, ogonach.

 

Przepis: 1 kg opłukanego mięsa włóż do rondla, zalej zimną wodą (2 l) i zagotuj. Gotuj na małym ogniu przez 1h (wyławiając szumowiny łyżką cedzakową). Dodaj kawałki marchwi, pietruszki, kawałek selera, opaloną cebulę (opaloną nad gazem lub podsmażoną na suchej patelni), 2 liście laurowe, 2 ziela angielskie i całość gotuj przez kolejną godzinę. Pod koniec gotowania dopraw solą i pieprzem.

 

* warzywny – na włoszczyźnie (marchew, korzeń pietruszki, bulwa selera, por, cebula) z dodatkiem ziół np. natki pietruszki, lubczyku, liści selera, tymianku, czosnku, ziela angielskiego.

 

Przepis: W garnku umieść po 3 marchewki i pietruszki, kawałek selera, 1 por, 3-4 ząbki czosnku, opaloną cebulę (opaloną nad palnikiem kuchenki gazowej lub podsmażoną na suchej patelni), 3 liście laurowy, 3 ziarna ziela angielskiego. Wlej 2 litry wody i gotuj na małym ogniu przez godzinę. Dla smaku pod koniec gotowania przypraw solą i pieprzem (lub sosem sojowym).

 

grzybowy –  np. suszone koźlaki, podgrzybki, maślaki, borowiki.

 

Przepis: Do rondla włóż 100 g grzybów, wlej 2 litry wody i mocz godzinę. Dodaj po 2 listki laurowe, ziela angielskie oraz ząbki czosnku, a następnie zagotuj w tej samej wodzie. Gotuj pod przykrywką przez 1 godzinę na małym ogniu. Pod koniec gotowania dopraw solą i pieprzem.

 

Nie wyrzucaj warzyw z bulionu. Możesz je wykorzystać do zrobienia: pasztetu, placków warzywnych, sałatki jarzynowej, past do kanapek lub farszy do pierogów, pasztecików, naleśników.

Jeśli od razu nie wykorzystasz całego bulionu, możesz go łatwo przechować:

* w lodówce – chłodny bulion przelej do szczelnie zamkniętych pojemników (np. słoików lub butelek) i przechowuj do 2 tygodni.

* w zamrażalniku – wystudzony bulion podziel na porcje (przelej do pojemników na kostki na lodu lub woreczków do mrożenia) i zamróź. Przechowuj w taki sposób do 2 miesięcy.