Częstą przyczyną wyrzucania ubrań jest spranie koloru, zmechacenie lub rozciągnięcie materiału. Właśnie by temu zapobiec producenci umieszczają informacje na metce. Zwykle je usuwamy zaraz po zakupie, by nie uwierały lub służą nam do rozpoznania, gdzie jest przód a gdzie tył ubrania. Niewiele osób zwraca uwagę na informacje, które są na niej. Znajdziemy tu między innymi nazwę producenta, rozmiar, temperaturę prania i prasowania oraz tkaninę, z jakiej jest zrobione ubranie. Każda tkanina ma swoje wymagania, dlatego warto o tym poczytać.
BAWEŁNA
Jest najpopularniejsza wśród tkanin. To naturalny materiał zrobiony z roślin bawełny. Łatwo wchłania wilgoć, jest wytrzymała, trwała i odporna na rozciąganie. Może być prana w pralce.
WEŁNA
To naturalna tkanina robiona z sierści zwierząt, np. owiec, kóz, wielbłądów, lam, królików. Jest odporna na brud, dlatego nie wymaga tak częstego prania. Nie wolno prać jej w pralce, bo się zniszczy i straci kształt – najlepiej prać chemicznie lub w ostateczności ręcznie. Nie należy wybielać ani prasować.
JEDWAB
To tkanina naturalna uzyskiwana z kokonu jedwabnika. Jest delikatna, gładka i połyskująca, dlatego symbolizuje elegancję oraz luksus. Najlepiej prać ręcznie lub chemicznie. Nie należy jej wybielać.
LEN 
To tkanina zrobiona z łodyg lnu (roślina uprawna). Garnitury, marynarki i żakiety należy prać chemicznie. Odzież codzienną można prać w pralce i normalnie prasować.
SKÓRA
To tkanina naturalna pozyskiwana ze zwierząt dzikich i hodowlanych. Nie powinno się jej prać samodzielnie, najlepiej oddać do pralni chemicznej.
WISKOZA
To tkanina sztuczna powstała w wyniku chemicznej obróbki celulozy (otrzymuje się ją z drewna). Odzież z wiskozy najlepiej prać i prasować w niskiej temperaturze.
POLIESTER
To tkanina syntetyczna. Nie kurczy się, nie zbiega, jest wytrzymała – odporna na rozciąganie i gniecenie.
W kryzysowych sytuacjach stosuję „mrożenie ubrania”.  To trik wypatrzony w jednym z odcinków programu Galileo, który świetnie się sprawdza. Metoda nie pozbędzie się plam, ale usunie brzydkie zapachy i odświeży ubranie. Warto pamiętać o tym sposobie – przyda się w nagłej kryzysowej sytuacji, gdy będziesz potrzebować konkretnej bluzki, koszuli lub spodni, bo za godzinę musisz wyjść lub przyjdą goście.
Jak już wspomniałam na początku, do właściwej pielęgnacji ubrań konieczne jest przestrzeganie zaleceń, jakie producent umieścił na metce. Zalecenia te mają postać symboli, których objaśnienie znajdziesz poniżej. Możesz je pobrać, wydrukować lub udostępnić dalej.
Jak czytać oznaczenia na metce? (pdf) – do pobrania i wydruku
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci dbać o ubrania.
Powodzenia;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *