W naszych domach najczęściej robi się pierogi z mięsem wcześniej ugotowanym lub duszonym. O wiele bardziej przypadło mi do gustu nadzienie z mięsa surowego i to za sprawą koleżanki. Pewnego dnia Asia wyciągnęła mnie do knajpki kuchni wschodniej i tam po raz pierwszy jadłam pielmienie, czyli… pierogi z mięsem wieprzowo-wołowym z dodatkiem cebuli i czosnku. Bardzo mi posmakowały! Są specjalnością kuchni rosyjskiej. Najczęściej bywają podawane z gęstą śmietaną lub w bulionie i… w obu tych wersjach są bardzo smaczne Zrobienie ciasta i ulepienie pierogów jest trochę pracochłonne, ale zapewniam, że warto – efekt końcowy jest pyszny
Składniki:
- 500 g mąki pszennej (poznańskiej)
- 250 ml ciepłej wody
- 1 jajko
- 1 łyżeczka soli
- 500 g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
- 1 średnia cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- sól i pieprz
W głębokiej misce wymieszaj jajko, ciepłą wodę, sól – stopniowo podsypuj mąkę i dłonią wyrabiaj jednolite gładkie ciasto (aż przestanie kleić się do dłoni). Przykryj ściereczką (by nie wyschło) i odstaw na bok.
W drugiej misce wymieszaj mięso mielone, posiekaną cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz sól i pieprz. Całość dokładnie wymieszaj dłonią. Ciasto podziel na 3 części – każdą część rozwałkuj cienko, powycinaj okręgi (np. szklanką o cienkiej ściance) i nadziewaj je farszem przy pomocy małej łyżeczki. Brzegi zlepiaj i formuj pierożek (półksiężyc), a następnie zlep oba końce pierożka forując okrągłe pierożki, jak na zdjęciu. W garnku zagotuj wodę z 1 płaską łyżeczką soli. Wrzucaj pielmienie i gotuj pod przykryciem (gdy wypłyną na wierzch, gotuj jeszcze 8 minut). Wyławiaj je łyżką cedzakową i układaj na talerzu.
Rady:
1. Pielmienie gotuj partiami w dużym rondlu, by mogły luźno pływać w czasie gotowania.
2. Przed wałkowaniem deskę (blat) posyp mąką, by ciasto się nie przyklejało.
3. Z czym podawać?
- zgodnie z tradycją rosyjską… w bulionie, z rozpuszczonym masłem, z gęstą śmietaną;
- ja polecam także… surówkę, sałatkę obiadową, skwareczki, smażoną cebulkę, tartą bułkę przyrumienioną na maśle.