Ten sposób na kapustę pojawił się w moim rodzinnym domu wiele lat temu wraz z odwiedzinami ciotki. Pewnego dnia zrobiła ją na obiad i choć ciotka wyjechała, jej przepis został z nami na lata. To świetny dodatek do ciepłych potraw – pasuje zarówno do mięs, jak i dań obiadowych (kaszy gryczanej, gotowanych i pieczonych ziemniaków). Jest smaczna, niedroga, a jej przygotowanie bardzo proste😀 Możesz użyć młodej kapusty lub starszej jesiennej. Mam nadzieję, że Ci posmakuje🙂
Składniki na około 4-5 porcji:
- mała główka kapusty (ok. 1 kg)
- 2 łyżki masła, margaryny lub smalcu
- pęczek koperku
- łyżka mąki pszennej
- przyprawy: sól, pieprz, sos sojowy
Kapustę oczyść – zdejmij niepotrzebne liście, przekrój na 4 części i wykrój głąb. Poszatkuj (nożem, szatkownicą elektryczną lub malakserem z ostrzem do szatkowania). W wysokim rondlu rozpuść masło, wsyp posiekaną kapustę, przykryj pokrywką i duś na małym ogniu co chwilę mieszając. Kapusta stopniowo będzie mięknąć, zmniejszać swoją objętość i wypuszczać swoje własne soki. Jeżeli cała kapusta się nie zmieści, wsypuj ją do rondla partiami, czyli podduś połowę kapusty, a gdy się zrobi wolne miejsce w rondlu (po około 5 minutach), dodaj resztę i całość lekko wymieszaj. Wlej pół szklanki wody (około 100 ml) i duś dalej pod przykryciem, aż do pełnej miękkości. Na koniec dopraw przyprawami oraz wsyp posiekany koperek. W 1/3 szklanki zimnej wody rozmieszaj mąkę i wlej do kapusty – całość wymieszaj. Po 2-3 minutach duszenia kapustka jest gotowa do podania.
Kapustę duś na małym ogniu – smażąc na dużym ogniu sprawisz, że zacznie się przypalać.
Jeśli wolisz, kapustę możesz zagęścić zasmażką zrobioną z łyżki masła i 1 łyżki mąki pszennej.
Jeśli kapustka jest przeznaczona dla osób z alergią na pszenicę lub gluten, w szklance możesz rozmieszać skrobię ziemniaczaną, zamiast mąki pszennej.
Do takiej kapustki możesz dodać też… marchewkę (startą na oczkach lub pokrojoną), cebulę, czosnek, koncentrat pomidorowy, boczek, kiełbasę, natkę pietruszki, kminek.