Klasyczny przepis na zupę pomidorową jest dziecinnie prosty – należy zrobić wywar mięsny lub warzywny i wrzucić do niego pomidorowy dodatek (zwykle świeże pomidory, pomidory z puszki, koncentrat lub przecier pomidorowy). Bardzo często do przygotowania wykorzystuje się rosół z poprzedniego dnia🙂 Zależnie od upodobań, pomidorowa bywa podawana z ryżem lub makaronem, ale można je zastąpić również tortellini, pulpecikami lub lanymi kluskami😉 W poniższym przepisie śmietana jest opcjonalna – jeśli cierpisz na alergię lub nietolerancję na nabiał, nie dodawaj jej. Bez niej zupa też będzie smaczna😉
Składniki 2-litrowy rondel:
- mięso kurczaka z kostką (ćwiartka kurczaka albo 3 skrzydełka)
- 2 ziela angielskie
- 2 listki laurowe
- 2 marchewki
- korzeń pietruszki
- 1 puszka krojonych pomidorów (400 g)
- łyżka koncentratu pomidorowego
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka cukru lub miodu
- sól i pieprz (lub ulubione przyprawy)
- świeża natka pietruszki lub majeranek
- opcjonalnie śmietana
Opłukane mięso przełóż do rondla, zalej zimną wodą i zagotuj. Łyżką cedzakową zbierz szumowiny gromadzące się na wierzchu. Wrzuć ziele angielskie oraz listki laurowe – gotuj około 30 minut na niedużym ogniu. Obierz marchewkę i pietruszkę, zetrzyj na tarce o dużych oczkach i włóż do gotującego się wywaru. Po chwili dodaj pomidory, koncentrat i czosnek przeciśnięty przez praskę. Wsyp cukier i majeranek oraz dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Gotuj jeszcze przez około 10 minut, a następnie zdejmij z ognia. Jeśli lubisz, zabiel zupę kwaśną lub słodką śmietaną.
Do przygotowania pomidorówki możesz samodzielnie zrobić mięsny wywar lub użyć rosołu z poprzedniego dnia. Do przygotowania wywaru można użyć dowolnej części kurczaka (skrzydełka, nogi, szyjki, grzbiet, korpus).
Szumowiny (szumy, burzyny) to ścięte drobiny białka z gotowanych składników gromadzące się na powierzchni zupy. Nie szkodzą na zdrowie, ale wyławia się je, by zupa nie była mętna (klarowna zupa ma ładniejszy wygląd). Ja zwykle zbieram szum łyżką cedzakową.
Do podania polecam… ryż, makaron (najpopularniejsze są nitki, ale może być inny, np. kokardki, muszelki, rurki), tortellini, kołduny, uszka, klopsiki/pulpeciki, kluski (lane lub kładzione).
Polecam również:
[wbcr_php_snippet id=